Centrum Ortopedickej Protetiky

Materiály

Materiály používané pri výrobe zdravotníckych pomôcok.

Textilné materiály pre pomôcky bandážneho typu

NEOPRÉN

Elastický perforovaný materiál modrej farby, z dotykovej strany potiahnutý bavlneným úpletom froté.

Zloženie zabezpečuje dobrú telepno - izolačnú schopnosť, ktorá umožňuje pri aplikácii využiť zachytené fyzilogické teplo.

Elasticita materiálu v kombinácii so správnou konštrukciou pomôcky dáva predpoklad pre požadovanú stabilizáciu alebo fixáciu postihnutej časti tela.

Neoprén
Tepelno-izolačné vlastnosti
Zdravotne nezávadný
Dokonale pohodlný

SOHATEX

Vysokoelastický materiál čiernej farby má špeciálnu priestorovú štruktúru, ktorá zabezpečuje vysoký stupeň priedušnosti. Vlákna materiálu majú schopnoť transportovať vlhkosť od pokožky smerom von, čím pomáhajú udržať suchú pokožku.

Elasticita materiálu v kombinácii so správnou konštrukciou pomôcky dáva predpoklad pre dobrú stabilizáciu alebo fixáciu postihnutej časti tela. V letnom obdobá poskytuje vysoký komfort nosenia.

Sohatex
Výborná cirkulácia vzduchu
Zdravotne nezávadný
Dobre odvádza vlhkosť

ELASTICKÝ ÚPLET

Elastická anatómicky tvarovaná (pletená) textília šedočiernej farby. Fyziologicky tvarovaný materiál v kombinácii s vyskou elasticitou zabezpečuje vynikúcu cirkulárnu kopresiu, ktorá je zásobená požitím rôznych spevňovacích komponentov (dlahy, peloty, gumené pásky). Matierál je ľahký, priedušný a odvádzajúci pot.

Elastický úplet
Výborná cirkulácia vzduchu
Vysoká pružnosť

LAMINO-TEXTIL

Trojvrstvová neelastická pevná tkanina, z rubovej strany potiahnutá bavrným froté.

Materiál je aprikovaný na pomôcky rigidného charakteru.

Lamino-textil
Dokonale pohodlný
Zdravotne nezávadný

GUMOTEXTILNÝ MATERIÁL

Elastická priedušná tkanina bielej farby. Zloženie a štruktúra materiálu v kombinácii so správnou konštrukciou pomôcky zabezpečuje požadovanú kompresiu, pričom jej užívanie, vzhľadom k hrúbke je nanápadné a komfortné. Materiál môže byť použitý aj vo forme popruhov, najmä pri zhotovovaní rôznych typov napomínacích bandáži.

Gumotextilný materiál
Vysoká pružnosť
Prírodný materiál
Zdravotne nezávadný

Materiály pre výrobu vložiek

BRAVČOVICOVÁ ŠTIEPENKA

Bravčovicová štiepenka je prírodný, hebký materiál vhodný aj pre alergikov. Štiepenka má silný a odolný povrch, ktorý sa nedá ľahko roztrhnúť alebo zničiť, je veľmi odolný materiál s dlhodobou životnosťou. Pravidelná údržba výrazne predĺžuje jej životnosť.

Prírodný materiál
Výborná cirkulácia vzduchu
Zdravotne nezávadný

MULTIFORM

Etylvinyl acetát (EVA) je veľmi pružný materiál. Je trikráct viac flexibilný, ako polyetylén s nízko hustotou (LDPE). EVA materiál má dobré beriérové a nepremokavé vlastnosti, nízkoteplotnú húževnatosť a odolnosť proti stresu. EVA materiál je odolný voči UV žiareniu a nemá žiadny zápach.

Multiform
Vysoká pružnosť
Veľmi pružný materiál
Zdravotne nezávadný

ANTIBAKTERIÁLNA STIELKA NANOSILVER (TM)

Antibakteriálna stielka zo 100% polyamidu s obsahom nano častíc striebra zabraňuje vzniku zárodkov baktérií a tým aj vzniku zápachu. Likviduje cca 600 druhov baktérií. Nanostriebro je zdraviu neškodné, neobsahuje žiadne toxíny, ktoré by mohli ublížiť ľudskému telu, je šetrný k životnému prostrediu.

Antibakteriálna stielka nanosilver
Nanostriebro likviduje baktérie
Zdravotne nezávadný

DIA STIELKA

Konštrukcia DIA stielky zodpovedá anatomickému tvaru nohy. Vrchná vstva stielky je schopná vytvoriť individuáne lôžko podľa tvaru nohy užívateľa, čím zabezpečí optimálne rozloženie tlakov chodidla na podložku. Stielka svojou pružnosťou tlmí lokálne tlaky pri chôdzi po tvrdých povrchoch, chráni hlavičky metatarzálnych kĺbov a chrbticu. Znižuje problémy pri cievnych, neuropatických a ortipedických ochoreniach nôh pacientov s cukrovkou. Zabraňuje deštrukcii mäkkého tkaniva a vznik ulcerácie.

Dia stielka
Veľmi pružný materiál
Zdravotne nezávadný
Anatomicky sa prispôsobí

Materiály pre pomôcky nebandážneho typu

VYSOKOTEPELNÉ TERMOPLASTY (VTT)

Pevné materiály v rôznych hrúbkach, ktoré sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, ale vysokou pevnosťou a odolnosťou pri dlhodobom zaťažení. Spracovávajú sa pri teplotách 140 C - 180 C na sadrové pozitívy, sú veľmi dobre tvarovateľné, čo je základný predpoklad pre zhotovenie pomôcky na mieru pacienta.

Vysokotepelné termoplasty
Vysokotepelné termoplasty
Vysokotepelné termoplasty

KARBÓNOVÉ MATERIÁLY

Materiály, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou, tvarovou stálosťou a nízkou hnotnosťou. Použitie týchto materiálov je u nás veľmi rôznorodé. Vo forme uhlíkovej textílie ich aplikujeme pri výrobe protézových a ortézových objímok. Materiál sa veľmi dobre osvedčil aj pri zhotovovaní individuálnych ortopedických vložiek, ktoré sú tenké a pevné. Veľmi komfortne sa nosia v bežnej konfekčnej obuvi.

Možnosť rôzneho dekoru
Vysoká odolnosť materiálu

NÍZKOTEPELNÉ TERMOPLASTY (NTT)

Pevné materiály, ktorých prednosťou je možnosť zhotovenia pomôcky priamo na postihnutú časť tela pacienta. Materiály sa spracovávajú pri teplote 55 C - 75 C. 

NTT sú v rôznych hrúbkach, plné alebo perforované. Osobitnou skupinou nízkotepelných termoplastov je mateiálan X-LITE, ktorého základ tvorí impregnovaná bavlnená sieťovina. Jednoducho sa prispôsobuje anatómii, má široké otvory a je určený pre dlahovanie, kde zranenie vyžaduje maximálnu ventiláciu pokožky.

Nízkotepelné termoplasty
Legenda